W sobotę derby regionu

Już w drugiej kolejce rundy wiosennej dojdzie do ciekawie zapowiadającego się meczu Wda Świecie – Unia/Drobex Solec Kujawski (sobota, godzina 14).

Nasz rywal po awansie 11 lat temu do klasy okręgowej prezentował się coraz lepiej i przeważnie był w czołówce trzecioligowców. Wystarczy spojrzeć na poniższe zestawienie:

Sezon 2007/2008 – 1. miejsce w klasie okręgowej

2008/2009 – 1. miejsce w IV lidze

2009/2010 – 7. miejsce w III lidze

2010/2011 – 6. miejsce w III lidze

2011/2012 – 6. miejsce w III lidze

2012/2013 – 3. miejsce w III lidze, tylko cztery punkty straty do mistrza Ostrovii

2013/2014 – 4. miejsce w III lidze, tyle samo punktów co trzecia w tabeli Unia Solec Kuj.

2014/2015 – 11. miejsce w III lidze

2015/2016 – 7. miejsce

2016/2017 – 10. miejsce

W ostatnich latach Wda trzykrotnie z rzędu sięgała po Puchar Polski na szczeblu okręgu – dwukrotnie zwyciężając bydgoskiego Chemika i raz Mustang Ostaszewo (5:1 i 5:0!).

Przypomnijmy, że jesienią w lidze na boisku w Solcu Kujawskim kibice przeżywali spore emocje. Zaczęło się od gola Bartosza Śmietanko i szybkiego (w 3 minucie) prowadzenia unitów. Później do głosu doszli jednak gości, wychodząc na prowadzenie… 4:1! Zryw solecczan przyniósł efekt w postaci dwóch bramek (Wojciech Ernest w 48 min. i Dmytro Plakhtyr w 58), ale decydujące uderzenie zadali przyjezdni. Po bramce w 75 minucie ustalili wynik spotkania na 5:3.

Tydzień temu Unia/Drobex przegrała na Słowiańskiej z Górnikiem Konin 1:2. Natomiast Wda na inaugurację rundy wiosennej uległa na wyjeździe KP Starogard 0:3. Co ciekawe, jej katem okazał się jej były napastnik Dawid Retlewski, który zdobył wszystkie bramki.

Obecnie Wda zajmuje 11. lokatę (22 punkty, bramki: 28-37), Unia/Drobex jest w tabeli 15 (15, 18-33).